Rodzaje terapii
Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu, które spowodowane są powstałymi zmianami w stawach, mięśniach lub nerwach.
Najważniejsze jest znalezienie przyczyny tych zaburzeń, co możliwe jest dzięki szczegółowemu wywiadowi oraz specjalistycznym testom manualnym, które pozwalają mi zdiagnozować czy przyczyną bólu jest mięsień, uciśnięty nerw, czy zmiany chorobowe stawu, a następnie w zależności od tego odpowiednio dobrać i przeprowadzić terapię.
Jako leczenie stosowane są techniki mobilizacji stawów, neuromobilizacje, leczenie tkanek miękkich oraz trening funkcjonalny.
To metoda pracy manualnej, wywodząca się z osteopatii. Technika opiera się na wprowadzeniu krótkiego i szybkiego ruchu w stawie, w celu uwolnienia występującej w nim restrykcji, co najczęściej kończy się słyszalnym „kliknieciem”, powodującym zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy zabiegowej.
Co bardzo ważne, zakres wykonywanego przez terapeutę ruchu, nigdy nie wykracza poza fizjologiczny zakres występujący w danym stawie.
Manipulacje HVLA stosowane są głównie u pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe lub ograniczenie ruchomości stawowej. Najczęściej wykorzystuje się je do pracy w obszarze kręgosłupa, ale znajdują także zastosowanie podczas leczenia stawów obwodowych.
Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejeniu specjalnym elastycznym materiałem ściśle określonych miejsc na ciele człowieka.
Naklejone plastry nie wpływają na możliwości ruchowe, pozwalają natomiast na normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie bólu i aktywowanie uszkodzonych mięśni. Terapia wpływa również na poprawę mikrokrążenia a tym samym przyspiesza procesy naprawcze organizmu.
Bardzo często taping łączę z terapią manualną, co przynosi najlepsze rezultaty. Metoda Kinesiotapingu jest skuteczna w wielu schorzeniach i przypadłościach o charakterze ostrym jak i przewlekłym.
Obejmuje diagnostykę zaburzeń układu nerwowego oraz próbę zlikwidowania zdiagnozowanych nieprawidłowości poprzez bezpośrednie oddziaływanie na nerw.
Neuromobilizację stosuje się w celu usprawnienia ruchomości nerwów oraz ich ślizgu w stosunku do otaczających tkanek. Metoda ta pozwala na normalizację pracy nerwu oraz przywrócenie jego pełnej funkcji.
Istnieją dwa rodzaje neuromobilizacji: ślizgowa i rozciągowa. W zależności od przebiegu nerwu powtarza się wielokrotnie określone pozycje ręki, nogi lub kręgosłupa, powodując tym samym jego rozciąganie lub przesuwanie względem tkanek.
Dojazd do pacjenta: gratis na terenie gminy Jodłownik